2 Comments

Dobrý den, díky moc za váš podcast! Moc příjemně se poslouchá, i díky tomu, že je věcný a nabitý informacemi. Hlavně oceňuji přežvýkání všemožných dat i průzkumů - šetři to čas a zároveň tím získávám munici pro případné debaty o tématu :) A především díky za snahu pohnout s dogmatem car-centric plánování, česká města to zatraceně potřebují.

Pravidelně vyzýváte k návrhům na další témata - mě napadají dvě, u kterých by mě váš pohled na věc velmi zajímal:

1) Bikesharing: Jak vypadá ideální bikesharing? Stanicový systém vs. zónový, soukromý vs. městský, potenciál multimodality... you name it. Taky jak by mělo vypadat ideální městské kolo - několikrát v podcastu padlo jméno Nextbike, ale pro mě (Praha) jsou ta kola dost špatně použitelná - extrémně ztěžka se na nich jede a do "košíku" se toho moc nedá umístit.

2) Taktický urbanismus jako prostředek politiky.: Vlastně jak se u nás říká, "salámová metoda" :) Pro současné vedení Prahy celkem oblíbená mechanika nestavebních a tudíž okamžitě proveditelných úprav (uzavření kusu Smetanova nábřeží, strašidelná cyklořešení u Hlávkova mostu, rozšiřování zastávek na Klárově...). Narážím na to, že větší zásahy často vyvolávají obrovskou nevoli (viz jakékoliv omezení parkovacích míst, teď se o tom debatuje třeba v souvislosti s chystanou rekonstrukcí Jičínské ulice na P3), nemluvě o tom, že je různé instituce často blokují (PČR, památkáři - tady mě zase napadá rekonstrukce Betlémského náměstí, kde by za mě mnohem větší smysl dával koncept shared space a jedné roviny, než vymezení koridoru pro auta). Jsou tedy postupná, drobná a nestavební řešení cestou, jak postupně status quo změnit, nebo jsou potřeba radikálnější řezy? Pokud za b), je šance je v tuzemských podmínkách vůbec legislativně protlačit a hlavně politicky ustát?

Ještě jednou díky a budu se moc těšit na další epizody!

P. S. - Vaše znělka je první podcastovou znělkou, kterou nepřeskakuji :))

Expand full comment